Przeczytaj!

Poniżej, znajdziesz odpowiedzi na najważniejsze pytania związane z zachowaniem płodności.

1. Czym jest #MamRakaChcęDziecko? 

To informacyjny i edukacyjny projekt Fundacji Polskiej Ligi Walki z Rakiem, dotyczący możliwości zachowania płodności u chorych na nowotwory. Chorym na nowotwory, którzy zgłaszają w przyszłości chęć posiadania dzieci, przedstawiamy możliwości zmniejszenia ryzyka bezpłodności związane z leczeniem oraz techniki wspomaganego rozrodu po jego zakończeniu. Prowadzimy także edukację lekarzy, psychologów, pielęgniarek i położnych, którzy w trakcie leczenia onkologicznego  stykają się na co dzień z osobami w wieku rozrodczym. 

Naszym celem jest stworzenie sieci ośrodków onkologicznych, które we współpracy z ośrodkami medycyny rozrodu zapewnią chorym kompleksową opiekę. Zaczęliśmy od utworzenia infolinii, gdzie chorzy otrzymują rzetelne informacje na temat możliwości zachowania płodności oraz adresy ośrodków współpracujących z Polską Ligą do Walki z Rakiem.

2. Czy konsultacje udzielane przez infolinię są bezpłatne?

Tak, nasi specjaliści udzielą Wam bezpłatnej konsultacji na temat dostępnych w Polsce technik zachowania płodności oraz wskażą najbliższe ośrodki medycyny rozrodu.

3. Jak mam się przygotować do rozmowy?

Przygotuj wcześniej dokumentację medyczną, wspólnie z partnerem zastanów się nad celem rozmowy i przygotuj pytania. Pamiętaj, że konsultant infolinii udzieli Ci podstawowych informacji na temat możliwości zachowania płodności, natomiast szczegółowej konsultacji medycznej udzieli Ci w drugim etapie specjalista medycyny rozrodu. Pomożemy Ci tam dotrzeć w jak najkrótszym czasie.

4. Czy powinienem mieć przy sobie szczegółową dokumentację medyczną?

Tak, warto mieć pod ręką dostępne dokumenty.

5. Gdzie uzyskam dodatkową pomoc, gdzie mogę się zgłosić po konsultacji?

Nasi specjaliści udostępnią Ci adres oraz numer telefonu najbliższej Twojego miejsca zamieszkania jednostki zajmującej się zachowaniem płodności.

6. Jakie ośrodki w Polsce wspierają programy zachowania płodności?

Obecnie w projekcie uczestniczą specjaliści medycyny rozrodu z Gdańska, Gdyni, Warszawy, Wrocławia, Bydgoszczy, Poznania, Krakowa i Słupska. Nasza sieć stale się rozszerza; kolejni specjaliści zgłaszają chęć współpracy z Polską Ligą Walki z Rakiem.

7. Jak przygotować się do konsultacji w ośrodku zajmującym się zachowaniem płodności?

Przed konsultacją poinformuj swojego onkologa o zamiarze zachowania płodności. Najważniejsze jest bezpieczeństwo onkologiczne, dlatego onkolog musi uczestniczyć w podejmowaniu decyzji na ten temat. Istotny jest czas do  rozpoczęcia planowanego leczenia przeciwnowotworowego oraz jego rodzaj; pozwoli to odpowiednio zaplanować procedury zachowania płodności. Na wizytę w ośrodku zachowania płodności zabierz swoją dokumentację medyczną oraz opinię onkologa. Jeśli masz partnera, zachęć go do udział w konsultacji.

8. O co zapytać specjalistę medycyny rozrodu?

Umawiając wizytę zapytaj, czy wcześniej trzeba wykonać jakieś badania laboratoryjne. Niektóre techniki zachowania płodności trwają kilka tygodni, zapytaj więc, kiedy można będzie rozpocząć leczenie onkologiczne. Dokładne informacje ułatwią onkologowi odpowiednio je zaplanować. 

9. Czy leczenie związane z zachowaniem płodności jest bezpłatne?

Kilka miast refunduje swoim mieszkańcom koszty leczenia, jednak na ogół pacjenci pokrywają je samodzielnie. O szczegółach dowiesz się, dzwoniąc na naszą infolinię. 

10. Jaki jest czas oczekiwania na wizytę w ośrodku zajmującym się zachowaniem płodności?

Nasi partnerzy deklarują, że wizyta odbędzie się w ciągu 2-3 dni.

Obejrzyj poradniki video!

„Słowo wstępu” – Prof. dr hab. n. med. Jacek Jassem

„Techniki zachowania płodności u pacjentów przed leczeniem onkologicznym”, Prof. dr hab. n. med. Krzysztof Łukaszuk

„Zachowanie płodności – ONCOFERTILITY – dokąd zmierzamy?” Prof. dr hab. n. med. Robert Jach

„Aspekty prawne i etyczne związane z zachowaniem płodności u chorych na nowotwory”, Natalia Łojko, Radca prawny.

„Ochrona płodności chorych na nowotwory”, Dr n. med. Joanna Kufel-Grabowska, Onkolog kliniczny.

„Pozytywne wsparcie psychologiczne w Oncofertility”, Dr Milena Lachowicz, Psycholog kliniczny i sportowy, seksuolog.

Obejrzyj webinary!

„Zachowanie płodności – Oncofertility  – dokąd zmierzamy?” Prof. Robert Jach

Czy leczenie onkologiczne upośledza płodność? – Dr Joanna Kufel-Grabowska

„Czy można zadbać o płodność w Polsce” – Dr Joanna Kufel-Grabowska

„Dlaczego warto zachować płodność” – Dr Milena Lachowicz

Nagranie webinaru dla pacjentów z dn. 27.05.2021 r.

Jak zachować płodność przed leczeniem onkologicznym? 10.05.2022 r.

Nasi Specjaliści

Infolinia Zachowania Płodności +48 793 555 238  
Infolinia działa we wtorki i czwartki w godzinach 17:00 – 19:00
Psycholog kliniczny i sportowy, seksuolog, terapeuta EEG- Biofeedback. Doktor nauk o kulturze fizycznej. Absolwentka psychologii Uniwersytetu Gdańskiego oraz wychowania fizycznego Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku. Pracownik naukowo-dydaktyczny Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Katedry Wychowania Fizycznego i Nauk Społecznych AWFiS Gdańsk. Członek Komisji Sportu Kobiet Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Członek Komisji ds. Piłkarstwa Kobiecego Polskiego Związku Piłki Nożnej.
Dr Milena Lachowicz
Psycholog kliniczny i sportowy, seksuolog.
Inżynier w Klinice Onkologii i Radioterapii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku oraz specjalistka ds. zarządzania rehabilitacją w Fundacji OmeaLife. Naukowo zajmuje się problemami zdrowia publicznego, onkologią i płodnością oraz zabezpieczeniem socjalnym chorych na nowotwory.mgr inż. Katarzyna Barańska
Specjalista

Partner główny

Pozostali partnerzy:

Polska Liga Walki z Rakiem

00-079 Warszawa ul. Krakowskie Przedmieście 79

KRS: 0000567698 NIP: 5252624493

Numer konta: 43 1050 1025 1000 0090 3068 0012 (ING)

Przewiń na górę
Call Now ButtonInfolinia