Choruję.
Co mogę zrobić?

Nosicielstwo mutacji w niektórych genach zwiększa ryzyko zachorowania na określone nowotwory, na przykład BRCA1/2 predysponują do zachorowania na raka piersi, jajnika, prostaty, trzustki czy czerniaka. Regularne wykonywanie badań kontrolnych, a także zabiegi operacyjne redukujące ryzyko zachorowania na nowotwory (np. obustronna mastektomia oczy usunięcie jajników i jajowodów) pozwalają uniknąć zachorowania, bądź zwiększają szansę na wyleczenie. 

Sam nowotwór, jego leczenie, czy usunięcie jajników i jajowodów znacznie ograniczają szansę na posiadanie dzieci. Jeśli myślisz o powiększeniu rodziny, porozmawiaj ze swoim onkologiem i ginekologiem, który ma doświadczenie w prowadzeniu ciąży u chorych onkologicznych. Jeśli nie masz partnera, a zabieg usunięcia gonad jest u Ciebie zalecany, zapytaj o zabezpieczenie płodności przed operacją, co pozwoli Ci skorzystać z komórek jajowych w przyszłości, bądź o dawstwie komórek jajowych, plemników, czy o adopcji.

W niektórych ośrodkach na świecie wykonuje się diagnostykę preimplantacyjną, czyli badanie genetyczne zarodka powstałego w wyniku zapłodnienia pozaustrojowego (in vitro), co pozwala w znacznym stopniu uniknąć przekazaniu potomstwu predyspozycji genetycznej matki lub ojca.

Od 1 czerwca osoby leczone onkologicznie mogą skorzystać z bezpłatnego programu zabezpieczenia płodności Ministerstwa Zdrowia.

Z programu mogą skorzystać osoby, które rozpoczynają lub są w trakcie leczenia onkologicznego, mogącego negatywnie wpłynąć na płodność – kobiety i mężczyźni od okresu dojrzewania do 40-go roku życia w przypadku kobiet, a mężczyźni do 45-go roku życia.

Program obejmuje bezpłatną konsultację z lekarzem specjalistą w dziedzinie onkologii klinicznej lub lekarzem specjalistą w dziedzinie hematologii, bezpłatną konsultację w klinice leczenia niepłodności z zakresu zabezpieczenia płodności (oncofertility) ze specjalistą w tej dziedzinie, nielimitowane konsultacje u psychologa, całą część kliniczno – biotechnologiczną procedury zachowania płodności, w tym przechowywanie komórek rozrodczych w czasie trwania programu, do momentu ich wykorzystania lub zniszczenia.

Pacjenci korzystający z refundacji onkopłodności będą przyjmowani w ośrodkach realizujących program poza kolejnością. Refundowane będą m.in. zabiegi pobrania, mrożenia oraz przechowywania komórek rozrodczych przez cały okres trwania programu, do 31.12.2028. Po tym czasie koszty przechowywania będą przeniesione na Pacjentów

Więcej informacji o programie na stronie:
https://pacjent.gov.pl/artykul/program-wsparcia-vitro 
https://pacjent.gov.pl/artykul/onkoplodnosc-wazny-problem  

Partner główny

Pozostali partnerzy:

Polska Liga Walki z Rakiem

00-079 Warszawa ul. Krakowskie Przedmieście 79

KRS: 0000567698 NIP: 5252624493

Numer konta: 43 1050 1025 1000 0090 3068 0012 (ING)

Przewiń na górę
Infolinia