Choruję.
Co mogę zrobić?

Nosicielstwo mutacji w niektórych genach zwiększa ryzyko zachorowania na określone nowotwory, na przykład BRCA1/2 predysponują do zachorowania na raka piersi, jajnika, prostaty, trzustki czy czerniaka. Regularne wykonywanie badań kontrolnych, a także zabiegi operacyjne redukujące ryzyko zachorowania na nowotwory (np. obustronna mastektomia oczy usunięcie jajników i jajowodów) pozwalają uniknąć zachorowania, bądź zwiększają szansę na wyleczenie. 

Sam nowotwór, jego leczenie, czy usunięcie jajników i jajowodów znacznie ograniczają szansę na posiadanie dzieci. Jeśli myślisz o powiększeniu rodziny, porozmawiaj ze swoim onkologiem i ginekologiem, który ma doświadczenie w prowadzeniu ciąży u chorych onkologicznych. Jeśli nie masz partnera, a zabieg usunięcia gonad jest u Ciebie zalecany, zapytaj o zabezpieczenie płodności przed operacją, co pozwoli Ci skorzystać z komórek jajowych w przyszłości, bądź o dawstwie komórek jajowych, plemników, czy o adopcji.

W niektórych ośrodkach na świecie wykonuje się diagnostykę preimplantacyjną, czyli badanie genetyczne zarodka powstałego w wyniku zapłodnienia pozaustrojowego (in vitro), co pozwala w znacznym stopniu uniknąć przekazaniu potomstwu predyspozycji genetycznej matki lub ojca.

Jeśli chcesz porozmawiać na ten temat, bądź znaleźć specjalistę, który ma odpowiednie doświadczenie zadzwoń na infolinię.

Nasi Specjaliści

Infolinia Zachowania Płodności +48 793 555 238  
Infolinia działa we wtorki i czwartki w godzinach 17:00 – 19:00
Psycholog kliniczny i sportowy, seksuolog, terapeuta EEG- Biofeedback. Doktor nauk o kulturze fizycznej. Absolwentka psychologii Uniwersytetu Gdańskiego oraz wychowania fizycznego Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku. Pracownik naukowo-dydaktyczny Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Katedry Wychowania Fizycznego i Nauk Społecznych AWFiS Gdańsk. Członek Komisji Sportu Kobiet Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Członek Komisji ds. Piłkarstwa Kobiecego Polskiego Związku Piłki Nożnej.
Dr Milena Lachowicz
Psycholog kliniczny i sportowy, seksuolog.
Inżynier w Klinice Onkologii i Radioterapii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku oraz specjalistka ds. zarządzania rehabilitacją w Fundacji OmeaLife. Naukowo zajmuje się problemami zdrowia publicznego, onkologią i płodnością oraz zabezpieczeniem socjalnym chorych na nowotwory.mgr inż. Katarzyna Barańska
Specjalista

Partner główny

Pozostali partnerzy:

Polska Liga Walki z Rakiem

00-079 Warszawa ul. Krakowskie Przedmieście 79

KRS: 0000567698 NIP: 5252624493

Numer konta: 43 1050 1025 1000 0090 3068 0012 (ING)

Przewiń na górę
Call Now ButtonInfolinia