Jestem po leczeniu onkologicznym.
Co mogę zrobić?
Rośnie liczba zachorowań na nowotwory we wszystkich grupach wiekowych, także wśród ludzi młodych. Sam nowotwór, jak i jego leczenie mogą upośledzać płodność, trwale, bądź czasowo, dlatego przez rozpoczęciem terapii warto porozmawiać ze swoim lekarzem o możliwościach zabezpieczenia płodności na przyszłość.
Znaczna część młodych chorych zostaje wyleczona i po zakończeniu terapii może wrócić do pełnej aktywności rodzinnej, społecznej i zawodowej. Badania naukowe pokazują, że ciąża po leczeniu choroby nowotworowej jest możliwa i bezpieczna. Żadne dane nie potwierdzają, że ciąża może zwiększać ryzyko nawrotu raka, nawet jeśli nowotwór był zależny od hormonów płciowych (estrogenów, progesteronu).
Jeśli zakończyłaś/-łeś leczenie onkologiczne i jesteś zainteresowany/a posiadaniem dziecka, porozmawiaj o tym ze swoim onkologiem oraz ginekologiem, które ma doświadczenie w prowadzeniu ciąży u chorych onkologicznych, a także sprawdź informacje na stronie mamrakachcedziecko.pl
Od 1 czerwca osoby leczone onkologicznie mogą skorzystać z bezpłatnego programu zabezpieczenia płodności Ministerstwa Zdrowia.
Z programu mogą skorzystać osoby, które rozpoczynają lub są w trakcie leczenia onkologicznego, mogącego negatywnie wpłynąć na płodność – kobiety i mężczyźni od okresu dojrzewania do 40-go roku życia w przypadku kobiet, a mężczyźni do 45-go roku życia.
Program obejmuje bezpłatną konsultację z lekarzem specjalistą w dziedzinie onkologii klinicznej lub lekarzem specjalistą w dziedzinie hematologii, bezpłatną konsultację w klinice leczenia niepłodności z zakresu zabezpieczenia płodności (oncofertility) ze specjalistą w tej dziedzinie, nielimitowane konsultacje u psychologa, całą część kliniczno – biotechnologiczną procedury zachowania płodności, w tym przechowywanie komórek rozrodczych w czasie trwania programu, do momentu ich wykorzystania lub zniszczenia.
Pacjenci korzystający z refundacji onkopłodności będą przyjmowani w ośrodkach realizujących program poza kolejnością. Refundowane będą m.in. zabiegi pobrania, mrożenia oraz przechowywania komórek rozrodczych przez cały okres trwania programu, do 31.12.2028. Po tym czasie koszty przechowywania będą przeniesione na Pacjentów
Więcej informacji o programie na stronie:
https://pacjent.gov.pl/artykul/program-wsparcia-vitro
https://pacjent.gov.pl/artykul/onkoplodnosc-wazny-problem