Choruję.
Co mogę zrobić?

Nosicielstwo mutacji w niektórych genach zwiększa ryzyko zachorowania na określone nowotwory, na przykład BRCA1/2 predysponują do zachorowania na raka piersi, jajnika, prostaty, trzustki czy czerniaka. Regularne wykonywanie badań kontrolnych, a także zabiegi operacyjne redukujące ryzyko zachorowania na nowotwory (np. obustronna mastektomia oczy usunięcie jajników i jajowodów) pozwalają uniknąć zachorowania, bądź zwiększają szansę na wyleczenie. 

Sam nowotwór, jego leczenie, czy usunięcie jajników i jajowodów znacznie ograniczają szansę na posiadanie dzieci. Jeśli myślisz o powiększeniu rodziny, porozmawiaj ze swoim onkologiem i ginekologiem, który ma doświadczenie w prowadzeniu ciąży u chorych onkologicznych. Jeśli nie masz partnera, a zabieg usunięcia gonad jest u Ciebie zalecany, zapytaj o zabezpieczenie płodności przed operacją, co pozwoli Ci skorzystać z komórek jajowych w przyszłości, bądź o dawstwie komórek jajowych, plemników, czy o adopcji.

W niektórych ośrodkach na świecie wykonuje się diagnostykę preimplantacyjną, czyli badanie genetyczne zarodka powstałego w wyniku zapłodnienia pozaustrojowego (in vitro), co pozwala w znacznym stopniu uniknąć przekazaniu potomstwu predyspozycji genetycznej matki lub ojca.

Jeśli chcesz porozmawiać na ten temat, bądź znaleźć specjalistę, który ma odpowiednie doświadczenie zadzwoń na infolinię.

Partner główny

Pozostali partnerzy:

Polska Liga Walki z Rakiem

00-079 Warszawa ul. Krakowskie Przedmieście 79

KRS: 0000567698 NIP: 5252624493

Numer konta: 43 1050 1025 1000 0090 3068 0012 (ING)

Przewiń na górę
Infolinia